Allt blev nytt innanför väggarna på Kaplanskolan

En gammal gymnasieskola blir ny och fräsch grundskola. Nu omvandlas Kaplanskolan i Skellefteå till yngre elever.

Nöjda rektorer. Viktoria Israelsson Öhlund, Mobackenskolan, Hanna Birath, särskolan, Ulrika Widerlund, Sjungande Dalens skola, besöker renoveringen av sin blivande arbetsplats. Foto: Yvonne Rönngren.

Nöjda rektorer. Viktoria Israelsson Öhlund, Mobackenskolan, Hanna Birath, särskolan, Ulrika Widerlund, Sjungande Dalens skola, besöker renoveringen av sin blivande arbetsplats. Foto: Yvonne Rönngren.

Foto: Foto: Yvonne Rönngren.

Skola och utbildning2016-03-31 16:59

Bygget av den första etappen började i juni 2015. De sista gymnasieeleverna lämnade det stora F-huset och in kom byggjobbare som rev det mesta av innerväggarna.

När vi nu tittar runt är nya väggar på plats. Målningsarbeten pågår, liksom golvläggning och dragning av el. Sist ska all inredning in, och den 22 augusti ska skolan stå klar att ta emot de första eleverna.

Se också: Bildspel från rundvandringen kan du se här. Känner du igen dig om du är gammal Kaplanelev?

Först in blir klasserna fyra och fem från Mobackenskolan och Sjungande Dalens skola samt grundsärskolan årskurs 1-6.

Behöver inte skynda

Egentligen var det meningen att denna låg- och mellanstadiedel skulle stå tom ett år. Detta eftersom man måste vänta på nya köket och matsalen, som byggs i etapp två.

Men på grund av miljöproblemen på Mobackenskolan, och trångboddhet på Sjungande Dalens skola beslöts att flytten görs redan i sommar.

– Vi behöver inte skynda på byggandet, det kommer att hinnas med enligt den ursprungliga planen, säger Tommy Westerlund på Support och lokaler, Skellefteå kommun.

– Däremot måste vi vänta med att riva den gamla matsalen. Skolbarnen ska alltså äta i gamla matsalen nästa hösttermin. På så vis senareläggs ombyggnaden där i något halvår.

Teoretiska huset

F-huset togs i bruk 1977 och inrymde teorietiska linjer. Här har samhälls- och humanistiska programmen varit. Men du som var elev skulle inte känna igen dig i dag. De flesta innerväggar togs bort.

– Förr var det korridorer längs ytterväggarna och klassrummen var inne i byggnaden utan fönster. Nu gör vi tvärtom och har klassrummen så att man ser ut, säger Tommy.

Korridorkänslan försvinner, istället har varje årskull sin egen zon inne i skolan, där all yta används för undervisning.

Nya ingångar

Det har gjorts flera nya ingångar längs ytterväggen mot söder, så att alla barn kan gå in direkt mot sina klassrum. Varje zon har sin egen färg på golv, vissa väggar, dekor och annat, så att man lätt ska orientera sig. Klassrummen är annars väldigt lika genom hela bygget.

Viktoria Israelsson Öhlund är rektor på Mobackenskolan och Ulrika Widerlund på Sjungande Dalens skola. De är mycket nöjda med hur lokalerna utformas.

Varje klassrum får sitt eget grupprum, som ligger vägg i vägg, så att det ska gå lätt och snabbt att gå dit. Varje rum har också en diskbänk så det blir lätt att göra rent från färg och lim. Toaletterna finns lite här och där, och inte som i skolor förr i tiden då de var i en källare.

Särskolan sprids

Största förändringen kan nog grundsärskolan se fram emot. De ska inte längre ha ett eget område, utan ha sina klassrum bland de andra elevernas.

– Totalt blir det tre områden för våra elever, säger Hanna Birath, rektor för grundsärskolan. De blir mycket bra anpassade för verksamheten.

De tre rektorerna tycker det är toppen att skolan får byggas så här från grunden. Det enda man inte kunnat påverka är ytterväggarna.

– Vi har haft många synpunkter och fått igenom det mesta.

Oklart med gränserna

Nu ser de fram emot inflyttningen i höst, och sedan den slutliga inflyttningen hösten därpå.

Det är ännu inte bestämt hur gränsdragningen ska bli för barnen som bor väst på stan. Somliga i förskoleklass till trean ska gå på Kaplan och somliga i Brännanskolan.

Från fyran till och med nian går alla på Kaplanskolan.

När det gäller grundsärskolan går alla på Kaplanskolan.

Läs också: Så tyckte rektorn när rivningarna började. 

Läs också: Norran blev guidad även i yrkesskolan där rivningar pågår som värst. Här är den artikeln samt en massa bilder. 

undefined
Kaplanskolan består av många byggnader, gjorda under olika epoker. Så här blir dispositionen från hösten 2017. Foto: Collage Arkitekter.
undefined
Nya dörrar. Flera nya ingångar har byggts mot söder, berättar Tommy Westerlund. Foto: Yvonne Rönngren.
undefined
Ny fasad. Gamla teoridelen har fått en vit träfasad, medan resten av skolan behåller sitt tegel. Foto: Yvonne Rönngren.
undefined
Yttre korridoren. Christer Norberg i den nya korridor som byggs utanför gamla ytterväggen. Foto: Yvonne Rönngren.
undefined
Larmar. Elektrikern Håkan Sandahl på ES Installation drar ledningar för utrymningslarmet. Foto: Yvonne Rönngren.
undefined
Nöjda rektorer. Viktoria Israelsson Öhlund, Mobackenskolan, Hanna Birath, särskolan, Ulrika Widerlund, Sjungande Dalens skola, besöker renoveringen av sin blivande arbetsplats. Foto: Yvonne Rönngren.
undefined
Beställare. Christer Norberg och Tommy Westerlund är ansvariga för byggandet från kommunens sida. Foto: Yvonne Rönngren.

Så byggs Kanalskolan om

F-huset blir skola för förskoleklass- till femman samt grundsärskola. Totalt 250 elever.

B-huset blir skola för sexan-nian samt grundsärskola. 400 elever.

Aulan behålls, men det förhöjda golvet tas bort.

Intill aulan blir det kök och matsal för alla.

Idrottssalen blir oförändrad, men den har byggts ihop med övriga skolan.

Det gamla tegelhuset längst i väster ska ha grundsärskola, förskoleklass, administration, skolhälsa.

Huset där byggprogrammet var görs om sist. Där blir det musik, slöjd, fritidsgård, storfritids med mera.

Ombyggnaderna på Kaplanskolan kostar totalt 150 miljoner.

Peab bygger och Collage Arkitekter gjorde projekteringen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!