Under det senaste året har flera personer hört av sig och velat ha en tomtplats i Kåge och nu är det beslutat att kommunstyrelsens arbetsutskott ska avsätta 400 000 kronor ur exploateringsbudgeten för att utreda området under nästa år.
– Det kommer att kunna bygga flera sorters hus på området; enfamiljshus, flerfamiljshus och bostadshus med mindre företagsverksamhet. Det kommer att bli mellan 20 och 30 tomter, säger Evelina Fahlesson (S), ordförande i bygg- och miljönämnden.
Samtliga tomter kommer att ha en flexibel byggrätt för flera olika alternativ.
Ett vägreservat har tidigare funnits i området, men är i dag inaktuellt på grund av den nuvarande E 4-dragningen. Det har gjort att man har kunnat utvidga området till totalt sju hektar.
Vägen till nya villatomter har avverkatsBrist på lediga tomter med centralt lägeNytt villaområde planeras