Ändra riktning på Parkbrons trafik? Nu är beslutet taget.

Enkelriktningen på Parkbron bör inte ändras. Det tycker tekniska nämnden och avslår ett medborgarförslag.

Samhälle och välfärd2015-10-19 11:00

Personen som kom med förslaget tyckte det vore bra att leda trafik ut ur stan snabbare.

Tekniska nämnden konstaterar att bilköerna då bara skulle flyttas från eftermiddagen till morgonen, då det skulle bli krångligare för de som ska in till stan och jobba. Därför skulle luftkvalitén inte förbättras nämnvärt.

Det påpekas också att busslinjerna är dragna så att de ska gå in mot stan på Parkbron. Skulle enkelriktningen ändras måste också linjen dras om och vissa hållplatser skulle hamna på fel sida vägen.

Till sist konstateras det att Parkbron har fått vissa sättningar vid ena fästet på grund av enkelriktningen. Skulle enkelriktningen flyttas skulle samma sättning kunna uppstå i andra änden och då vore det risk att bron kan bli olämplig för fordonstrafik

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!