
Polisers kvinnovåld oroar kåren
Bland svenskar i stort är åtal om trafikbrott och narkotikainnehav vanligast, men de allra flesta åtalen mot poliser gäller misshandel i hemmet.
Mellan 1998 och 2008 åtalades 48 poliser för grov kvinnofridskränkning eller misshandel av fruar, sambor och expartner. Enligt Dagens Nyheter är det en knapp tredjedel av alla åtal mot poliser utanför tjänst. På andra plats kommer allmän misshandel med 30 åtal.
Enligt DN:s granskning avskedas de flesta poliserna vid fällande domar, men inte alltid.
Ett exempel som tidningen tar upp handlar om en polis som fälldes för misshandel, olaga hot och överträdelse av besöksförbud mot sin före detta flickvän. Förutom att slå henne och dra henne i håret uppsökte han henne iklädd en tröja med texten ”Brukar sparka på NN:s barn”. Polisen fick behålla sitt jobb.
Publicerad2009-10-07 07:32



4

























Hjärtefrågan för Kommunal
Schyman till Norrland
Schyman till Norrland