Död man hittades utomhus i Arvidsjaur – polisen utreder

En man påträffades död utomhus i Arvidsjaur på lördagen. Polisen utreder nu om mannen blivit utsatt för brott.

Olyckor, katastrofer2016-06-19 11:44

Enligt uppgifter till Piteå-Tidningenska mannen ha varit i 80-årsåldern och legat på en gräsmatta där han hittades av två barn. Uppgifter som inte Norrbottenspolisens förundersökningsledare Agneta Hansson kan bekräfta.

När polisen fick larmet spärrade man av platsen.

– Vi vidtog förundersökningsåtgärder. Vi har hört folk och gjort en undersökning av platsen, säger Agneta Hansson till Norran och fortsätter:

– Det finns omständigheter som gör att vi vill utreda händelsen för att kunna utesluta att mannen utsatts för brott. Men i nuläget så tror vi inte att det rör sig om något brott.

Har ni fått fram några uppgifter hos de personer ni hört?

– Nej, ingenting som tyder på brott.

Uppdatering, 13.09:

Agneta Hansson säger att det inte kommer att framkomma några fler uppgifter i ärendet under dagen.

– En obduktion kommer att göras och vi får invänta resultatet från den, säger hon och fortsätter:

– Kriminalteknikerna har inte heller skrivit klart sina rapporter från gårdagen, men i nuläget lutar det åt att det inte förekommit något brott utan att det var en naturlig död.

Mannens anhöriga är underrättade.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!