
Teatern presenterar nytt
Övrigt utbud på Västerbottensteatern i vår:
Teater + mat:
”Det finska spöket”, ”Mamma, pappa, barn”, ”Edit Piaf – en resa i ord och ton”, ”Kvinnan och björnen”, ”Härskna kvinns”, ”Forsell”.
Barnteater:
”En natt i februari”.
Västerbottensteatern tog emot pressen vid dammen på den västra sidan av Nordanå.
– Här ska det bli sommarteater, sa teaterchefen Med Reventberg och upplyste samtidigt att det förhoppningsvis är snöfritt innan juni, då premiären sker.
En ny plats för en av sommarens verkliga publikmagneter alltså. Man räknar med att cirka 200 personer, kanske fler, kommer att få plats i grässlänten där en läktare kommer att byggas. På den motsatta sidan, över dammen, ligger en annan slänt med lövträd som till sommaren kommer att dölja bebyggelsen.
Men det kommer inte att dölja allt liv och rörelse i närområdet som alltså konkurrerar med skådespelet. Eller tillför någonting till det. Gör det mer levande. Enligt regissören Ronny Danielsson är platsen perfekt med tanke på innehållet i scenversionen av Kenneth Grahames barnboksklassiker från 1908: ”Det susar i säven”.
För den som inte är riktigt bekant med berättelsen kan sägas att den handlar om djuren i Paddeborg – alla original med olika ytterligheter. Inte minst fartdåren ”Paddan” brukar många förknippa med berättelsen.
– På ett filosofiskt plan handlar det om utanförskap och acceptans. ”Paddan” är extrem och försöker visa hur långt man kan gå innan man utesluts i samhället. Men det här är en allåldersföreställning som alla får ut någonting av, säger Ronny Danielsson som tidigare bland annat satt upp ”Sunset Boulevard” i Karlstad och ”Jesus Christ Superstar” med Ola Salo i Malmö.
Han är glad över möjligheten att få jobba med en sådan klassiker, inte minst med tanke på utmaningen som teaterrummet på en öppen plats utgör, men även att lyckas fånga en publik mellan 9 och 99 år.
– Det här ska en farmor kunna ta med sitt barnbarn till, och det ska vara lika spännande för båda. Det är sällsynt och svårt, men jag ska lyckas, säger Ronny Danielsson.
Som Norran skrev i går kommer 15 amatörer att ingå i ensemblen utöver 7 professionella skådespelare. Audition skedde i söndags och var enligt de inblandade en sagolik upplevelse i sig.
– Jag har aldrig sett någonting liknande. Folk i alla åldrar som lekte kaniner och vesslor. Undrar vad 70-åringarna sa att de hade gjort när de kom hem, säger Ronny och skrattar.
Och mer skratt lär det bli på Västerbottensteatern under våren: den brittiska komedin ”Kvartetten” fortsätter att spelas, nu med Victoria Kahn istället för Anja Landgré i rollen som ”Jean”. Men även en ny satsning som än så länge inte har några tydliga ramar:
– Vi kommer att införa en stand-up-scen. Det är en sådan brist på stand-up-scener i Skellefteå och det vill vi ändra på med vad vi kallar Club Fanny. Exakt vad det blir av det får vi se, säger Med Reventberg.
En annan återvändare är barnföreställningen "Näktergalen” som fått en ny kejsarinna i form av Gabriella Widstrand. Och Unghästens Saga Eserstam gör sina sista uppsättningar av monologen ”Älskade jävla pappa”. Unghästen som numera är en permanent avdelning i Västerbottensteatern kommer emellertid att fortsätta serva ungdomar i kommunen och länet med interaktiv teater. Bland annat med ”På ett ögonblick” som handlar om alkohol i trafiken.
Raka motsatsen till Unghästens målgrupp finner vi i Greger Ottossons ”Betraktelser från kökssoffan”, en berättarföreställning som utöver att gå som teater- och matföreställning även kommer att spelas på äldreboenden.
Fler berättelseföreställningar kommer i form av P O Enqvists ”Mannen i båten” med Teater Martin Mutter och ”Kulturarvet slår tillbaka” av och med Thomas Andersson. Bägge spelas under Berättarfestivalen i april.
– Till Berättarfestivalen behöver vi fortfarande fler programpunkter och alla är välkomna att komma med förslag, säger Med Reventberg.
Publicerad2010-01-18 16:03
Laddar kommentarer




10


























































Schyman till Norrland
Schyman till Norrland
Att fler sjuka överutnyttjar systemet är en myt