
"Idoler" sjunger i Skellefteå
Loulou var nämligen med i kören när hon pluggade på Solvik för några år sedan. Efter ”Idol”-äventyret i fjol bosatte hon sig, i likhet med Sepideh, i Stockholm. Men i våras hörde U-niteds körledare Gustav Jacobson av sig till henne och frågade om hon inte vill gästa dem på gospelkonserterna som nu alltså blir av. Dessutom lockade hon med sig Sepideh.
– Det är kul att komma tillbaka, även om det bara är över helgen, säger Loulou och tillägger att hon är imponerad över att kören växt så mycket sedan hennes tid i den.
– Ja, det har skett en stor förändring. Vi är 80 personer nu, säger Gustav Jacobson som förklarar det med intresset av tv:s ”Körslaget” och att U-nited har ett modernt stuk som lockar unga.
Loulou och Sepideh kommer dels att sjunga med kören, dels ensamma med kompbandet. Båda två håller för närvarande på med att spela in skivor med eget material, men under konserterna i helgen håller de sig till covers.
– Min skiva är så gott som klar och släpps efter jul, säger Loulou, som beskriver materialet som en blandning av soul och pop.
Varför har du inte släppt någon tidigare?
– Jag ville inte göra den där ”Idol”-grejen där man ger ut någonting halvdåligt en vecka efter programmet tagit slut. Jag vill att den ska vara bra.
Hänger ni med i årets program?
– Nej. Jag har inte tid, säger Sepideh.
– Jag får panik av det! Jag får tillbaka känslan av att vara så enormt nervös, säger Loulou och skrattar.
Om ni ser tillbaka på ”Idol”-tiden – var det värt det?
– Det var jättebra. Det öppnade massor av dörrar, säger Sepideh.
– Ja, men det var jobbigt. Fast ändå kul! Det är klart att det inte var så roligt när man åkte ut, säger Loulou.
I vilket fall har ingen av dem blivit avskräckta från att stå på scenen och båda är fast beslutna om att leva på musiken. Två konserter på EFS är en början, och intresset har varit stort. Kvällens konsert är redan utsåld och till morgondagens finns bara ett fåtal kvar.
– Det är otroligt. Joy is here! Vi vill nå ut med glädje, och jag tror att vi lyckas med det, säger U-niteds körledare, Gustav Jacobson.
Publicerad2009-11-27 13:13
Laddar kommentarer



30




























































Följ Skellefteå AIK - Luleå
Valmanifestet presenteras
Valmanifestet presenteras