Heavy metalbandet Bombus överraskar – så många stjärnor får nya skivan ”Repeat until death”

Foto: Norran

Kultur och Nöje2016-03-09 10:15

Goa Göteborgsgubbarna i Bombus har på sitt tredje album "Repeat until death" renodlat sin heavy metal ytterligare. När jag för första gången hörde Bombus kändes bandet som en ruggigt lovande svensk version av The Melvins, men det band jag nu hör är tveklöst rotat i den tunga metallmusiken på ett helt annat sätt.

Mycket kunde skönjas redan på förra given "The poet and the parrot", men nu är det dubbelkaggar och dubbla gitarrslingor på ett helt annat sätt än tidigare. Lite annorlunda, men Bombus känns ändå igen i grund och botten.

Och tillåt mig ställa en ledande fråga - vem gillar inte dubbelkaggar och dubbla gitarrslingor? Nej, precis. Tänkte väl det. Extremt välproducerat, medryckande och ruggigt tungt. Det är "Repeat until death" i ett nötskal.

Dennis Fahlgren

undefined
undefined
Bombus. Foto: Pressbild
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!