Det var här om dagen som Expressens bloggare Mr Madhawk, eller Johan Svensson som han egentligen heter, skrev att Petter Emanuelsson enligt källor skulle vara överens med Luleåtill nästa säsong.
När Norran får tag på Petter så vill han inte kommentera de uppgifterna:
– Tyvärr, allt sådant får du ta med min agent. Just nu följer jag bara San Jose Sharks i NHL-slutspelet och hoppas att de ska gå riktigt långt.
Hur ser du på att fortsätta satsa i SHL eller spela i Europa?
– Målet är fortfarande att spela i NHL, det är drömmen. Men blir det inte spel där nästa säsong så är det bara SHL som gäller, så mycket kan jag säga. Men vi får se vad som händer.
Petter kommer från två säsonger i Sharks AHL-lag, Barracudas, där han blandat sina insatser med två tuffa axelskador som lett till operationer i båda axlarna.
– Men nu är det helt bra och det känns hur skönt som helst. Det är första gången som jag kan göra alla övningar i gymmet. Så den här sommaren kommer jag kunna träna riktigt bra, säger Petter.
Hur ser du på din senaste säsong?
– Det har väl gått helt okej. Offensivt är jag väl inte riktigt nöjd, men däremot defensivt har det känts riktigt bra. Jag har fått spela en hel del i boxplay och där har jag utvecklats väldigt mycket, säger 24-åringen, som stod för 23 (11+12) poäng på 58 matcher i AHL i vinter.
Lillebror Einar spelar i just Luleå. Om bröderna återförenas kommande säsong återstår att se.
– Einar trivs väldigt bra i Luleå och han är ju dessutom ganska så hemmakär och vill ha när hem till Kiruna, säger Petter och skrattar.
– Men jag har inte riktigt koll på vilken typ av kontrakt han har, jag har inte hunnit snacka så mycket med honom sedan jag kom hem förra vecka. Men det jag vet är att han trivs väldigt bra i Luleå.
Norran har försökt når Emanuelsson agent men utan resultat.