Nödhjälpen är inte gränslös

Ett skepp kommer lastat … med cement, avsaltningsanläggningar, elgeneratorer, undervisningsmaterial, läkemedel och monteringsfärdiga bostads- och skolhus. Med tiotusen ton förnödenheter till det isolerade Gazaområdet.

I den bästa av världar är humanitär hjälp gränslös. Den kommer fram till dem som bäst behöver den. Men så är det naturligtvis inte i verkligheten. I vissa länder finns en utbredd korruption, andra anser sig inte behöva den (trots att folket svälter) medan några gör allt för hjälpen inte ska nå fram.

Nio större och mindre fartyg lastade med förnödenheter är på väg mot Gaza. Fartygen kommer från Turkiet, Storbritannien, Irland och Grekland. Den internationella gruppen Free Gaza Movement är fast beslutna att förse Gazaremsan med förnödenheter, men också att 600 pro-palestinska aktivister, europeiska parlamentariker och företrädare för olika hjälporganisationer ska ta sig in där. Israels regering är lika fast besluten om att fartygen inte ska få bryta den israeliska blockaden. Israel har givit order till kustbevakningen att stoppa hjälptransporten med alla medel.

Israel upprätthåller en strikt blockad av Gazaremsan sedan islamiströrelsen Hamas tog makten där 2007. Bakgrunden till blockaden är en mångårig raketbeskjutning mot israeliska samhällen. Vintern 2009 hade Israel fått nog. På tre veckor förvandlades bostadshus, industrier, skolor, hälsoinrättningar och allmän infrastruktur till 600 000 ton rasmassor. På grund av Israels blockad har ingen återuppbyggnad värd namnet kunnat påbörjas.

Orden börjar ta slut för att beskriva den palestinska befolkningens situation i Gaza. Mer än 40 procent är arbetslösa, åtta av tio är beroende av bistånd för att klara vardagen, fler familjer lever under FN:s fattigdomsgräns än i Rwanda.

Det går inte att försvara Hamas granater mot civila israeliska mål. Men heller inte Israels försök att stoppa internationella hjälporganisationers strävan att nå Gaza med förnödenheter.

Samtidigt som konflikten pyr försöker USA:s president Barack Obama blåsa liv i en fredsprocess som slocknat. Men det verkar som Obama börjat misströsta och insett att Israel och palestinierna kanske inte är beredda att lösa sin konflikt, oavsett hur mycket Washington sätter press.

Fred i Mellanöstern kan bara uppnås om parterna själva är villiga att bryta sina gamla mönster av fiendskap. Någon måste ta första steget. Varför inte Israel genom att släppa igenom fartygskonvojen med förnödenheter till Gazaområdet. Som en humanitär gest. I utbyte mot att de pro-palestinska aktivisterna inte släpps iland. Någonstans måste en ny fredsprocess börja.

Publicerad2010-05-26 03:02

Disqus Laddar kommentarer

Bloggkommentarer från Disqus Läs våra kommentarsregler

Lokus Lokus Lokus

Lägg in annons

dagens lunch

Resor