Platt är ordet! Risken är uppenbar att de stora planerna för Skellefteås kulturhus blir platt som en pannkaka om man inte i tid byter inriktning och placering. Läget är viktigare än innehållet!
Vi som har besökt kulturhusen i våra grannkommuner, Umeå och Luleå, minns bäst utsikten över Öbacka strand och Lulefjärden.
Nu orerar våra kommunpolitiker på ett oseriöst sätt om att i Skellefteå så ska kulturhuset placeras mellan bussgodsinlämningen och Kanalgatan. Vilken utsikt!
Vi har en unik förutsättning i den oas för kultur som Nordanå utgör. Gamla lekplatsen och reningsverket Abborren är den perfekta platsen intill övriga kulturella begivenheter.
Vi borde i stor utsträckning kopiera Luleås byggnad för kultur. Dock med möjlighet till större konsertlokal så populära, och dyrare, artister kan anlitas. Annars förblir vi för alltid andra klassens folk. Däremot bör biblioteksdelen minskas, då verksamheten minskar till näst intill noll inom 15 år.
Utsikten över älven är för värdefull för att göras om till parkering för oönskade bilar. Ett teknikens hus, som också har ordats om, ska med fördel placeras intill en skola eller vid järnvägen.
Nej, tänk om, gör rätt. Definitioner som syfte, vision, målgrupp och värdegrund ska användas och ha en given plats i underlaget i en eventuell arkitekttävling.
Men också parkeringsutrymme under byggnaden och en utsikt liknande den som Luleås kulturhus har är ett måste! Varför inte köpa ritningarna billigt från Luleå!
Slutligen en fråga: Vilken hyra, per kvadratmeter, tänker sig kommunen ta av de föreningar och organisationer som önskar sig lokal i kulturhuset?
Rulle #1