Kristendomen är en ideologi

Nyligen invigdes den Kristdemokratiska Partihörnan på Sjöfruskolan i Umeå. Lokalen är ett unikt samarbete mellan Kristdemokraterna, Umeå kommun och grundskolan. Man har nu politiker och så kallade sanningsinformatörer på plats för att arbeta med familjer och ungdomar. Det har varit möten och diskussioner som tydligt förankrar en gemensam ideologi och syn på politiken.

Att läsa stycket ovan får nog oss alla att kröka på ögonbrynen i osmaklig förvåning och en sådan nyhet hade spritt sig som en löpeld i svenska media om den vore sann. Nu är den inte det.

Men den blir sann om du ersätter Kristdemokraterna med Ålidhems kristna församling och de andra politiska termerna med deras religiösa motsvarigheter. Skolpräster och skolkyrkor finns det nämligen gott om.

Sverige har historiskt sett haft en stark kristen tradition och vissa använder detta som argument för att man skall fortsätta att tillåta denna typ av ideologisk särbehandling. Sverige har också historiskt sett en stark arbetarrörelse; betyder detta således att skolor borde ha en skolsocialist som barnen kan gå till om de är osäkra i sina politiska funderingar? Det finns ju en skolpräst att gå till om de har funderingar om sin livsåskådning.

Ta hur lång tid på dig som du vill och behöver, men du kommer förmodligen aldrig att minnas något tillfälle då du hört någon tala om en tre år gammal flicka som ett "folkpartistiskt barn".

Har du emellertid vid något tillfälle hört någon tala om ett "kristet” barn eller ett "muslimskt” barn? Det tog inte lång tid för dig att minnas. Fundera sedan kort om du anser att spädbarn bör kunna skrivas in av sina föräldrar som medlemmar i t.ex. Miljöpartiet?

Vi ser på politiska uppfattning som något som individen själv skall komma fram till, men fortfarande agerar vi som om barn ärver sin religion eller livsåskådning av sina föräldrar. Vi måste höja vårt medvetande så att vi reagerar lika starkt på särbehandling av religiösa intressen riktade mot barn som vi gör på politiska.

Man kan också fråga sig varför vi har så låga tankar om barns och ungdomars förmåga att själva reflektera om naturen och människans plats i den. Kom ihåg att ett barn idag vet mer om människan, naturen och kosmos än både Jesus, Muhammed och Moses gjorde tillsammans.

Jag har själv varit ledare på ett humanistiskt konfirmationsläger (vilket är ett icke-religiös livssynsläger) och personligen hade jag mer behållning av att lyssna till dessa ungdomar resonera om livets svåra frågor än av något jag hört ifrån predikstolen.

Eric Wadenius

ordförande i Unga Humanister

Publicerad2009-10-04 12:37

Lokus Lokus Lokus

Lägg in annons

dagens lunch

Resor