â Vi vet att mĂ€nniskor de senaste Ă„ren bokar resor allt senare. Med tanke pĂ„ det och det positiva bokningslĂ€get hittills har vi en bra sĂ€song framför oss, sĂ€ger Eva Palmgren, tf chef Destination Inlandsbanan AB i ett pressmeddelande.
En skillnad frĂ„n förra sommaren Ă€r att det Ă€r fler grupper inbokade. Ăkningen utgörs av bussresebolag som erbjuder en del av resan med Inlandsbanans tĂ„g.
â Vi har 1 000 fler sĂ„dana bokningar Ă€n fjol.
Inför sÀsongen har man satsat hÄrt pÄ att marknadsföra möjligheten att tÄgluffa lÀngs Inlandsbanan.
â Redan nu har vi sĂ„lt 200 fler Inlandsbanekort Ă€n motsvarande period i fjol, berĂ€ttar Eva Palmgren.
Bokningarna av paketresan âUpptĂ€ck Inlandsbananâ har ökat med 50 procent jĂ€mfört med i somras.
â Det Ă€r en genuin resa dĂ€r du upplever hela Inlandsbanans strĂ€ckning och det som finns lĂ€ngs banan, allt frĂ„n kultur till natur med bland annat Zorns mĂ„lningar i Dalarna till vĂ€rldsarvet Laponias orörda natur i norr, avslutar Eva Palmgren.