Om Arvidsjaur ska leva upp till att vara en vintersportort kan man väl inte stänga Vittjåkk! Här står investerade liftar stilla och väntar bara på att få startas upp.
1974 var det lång kö vid lilla liften. Kommunstyrelsen beslutade hösten 1975 att en ny lift skulle byggas. Som anställd på tekniska kontoret fick jag i uppdrag att utföra detta arbete i egen regi med gatukontorets duktiga personal. Vårt uppdrag var en ny parallellift skulle stå klar före påsk. Alltså hade vi de fyra värsta vintermånaderna på oss, november, december, januari och februari.
Att utföra jobbet ibland i sträng kyla, snöstorm, mörker. För att gräva, blottlägga berget, förankra, formsätta samt gjuta betong var vi tvungna att bygga skydd för varje stolpe. Detta var ett heroiskt projekt, ja ett av de svåraste uppdrag jag varit med om, men vi klarade av detta och det är jag stolt över.
Liften stod klar att köras igång, besiktad och klar, i början av mars 1976. Med hänvisning till ovanstående historik och att vi i 50 år har drivit liftarna i egen regi, är mitt råd till beslutande; kör igång lilla liften med gatuavdelningens personal till dess ni finner en seriös köpare. Att starta upp liften kostar inte flera hundra tusen, däremot tappar vi alla de som varit Vittjåkk trogna, de åker till andra orter. Affärer, hotell, kaféer, matställen och bensinstationer förlorar intäkter.
Satsa även på skoterfolket, en växande grupp där körning i djup snö i kuperad terräng har blivit mycket populärt, delar av fjället kan säkert avskiljas för denna grupp.
Tänk offensivt, även om vi lever i ekonomiskt svåra tider kan vi inte lägga ner sådant som vi byggt, investerat.
Jag hoppas att vårt nya kommunalråd samt politiker ändrar på detta beslut och öppnar Vittjåkk
Sture Johanson, Arvidsjaur