Leo förstörde för Skellefteå FF

Skellefteå FF inledde säsongen med två förluster i Norrlandscupen.

Not Found2014-02-02 21:25

Fotbollssäsongen drog igång i helgen. Division I-laget Skellefteå FF premiärspelade då laget deltog i Norrlandscupen i Sundsvall. Det blev förlust (0–2) mot division III-laget Friska Viljor och superettalaget Gif Sundsvall (0–1).

– Mot Friska Viljor spelade vi med ett väldigt ungt lag. Halva laget har knappt spelat A-lagsfotboll. Vi har ett skott i ribban av Linus Marklund och Linus och Noak Tjärnqvist var bra som ytterbackar. Men många unga spelare visade upp sig, säger tränaren Krister Lundgren.

Mot Giffarna gjorde man en riktigt stark match.

– En riktigt bra match där försvarsspelet gladde mest. Jag vill påstå att det höll hög division I-klass. Vi hade en bra organisation, bra följsamhet och en härlig aggressivitet. Det var de sista 20 minuterna som de fick tryck på oss.

På mitten spelade nyförvärven Jonas Desai och Patrik Broman ihop för första gången.

– Det hade ett väldigt bra samspel. Det ser lovande ut.

Förre FF-spelaren Leo Englund avgjorde.

– Man säger ju att släkten är värst, men vi höll Leo väldigt bra. Han sa själv att det var svårt att ta sig igenom.

Bakom duktiga backlinjen med Alexander Brinkmann, Olov Bergqvist, Joakim Wikberg och Joel Boman så gjorde målvakterna Fredrik Enberg (lårkaka efter en timme) och Johan Sjöberg bra insatser.

– Speciellt roligt för Johan som var tredjemålvakt i Giffarna i fjol att han fick göra en bra halvtimme.

FF var nära att näta. Mostafa Heydari hade en lobb i ribban och Radek Erlich hade ett fint läge.

– Ett närskott som deras målvakt räddade. Vi är nöjda med helgen och vi tar med oss en positiv känsla från den här resan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om