SAS har ställt in flera flyg de senaste dagarna. Orsaken är att piloter sjukskrivit sig i protest, enligt uppgifter till svd.se.
Men SAS håller inte med om att det är sjukfrånvaro som lett till de inställda avgångarna. Presschefen Henrik Edström säger att det var en sjukskrivningstopp i förra veckan, men att det inte varit så den här veckan.
- Under onsdagen hade vi omkring 15 inställda flighter, men vad jag känner till berodde det på väderförhållanden och tekniska problem, säger han till TT.
Även under torsdagen ställdes några avgångar in, men inte heller de beror på sjukfrånvaro, säger Edström.
Enligt svd.se protesterar piloterna mot att företaget frångår den så kallade senioritetslistan som anger exempelvis i vilken turordning piloterna ska befordras.