Föraren i den ena bilen var en man i 50-årsåldern. Polisen fattade misstanke om drograttfylla och gjorde en kroppsbesiktning. Han fick lämna ett prov som skickas till Umeå för analys. Mannen släpptes, men misstanken kvarstår.
– Vi får se vad provet visar. Om det är positivt så fortsätter förundersökningen, säger Eva Norlund, inre befäl vid Skelleftepolisen.
I den andra bilen som polisen stoppade fattade man misstanke om att passageraren, en man i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika och därmed misstänkt för ringa narkotikabrott. Även i det fallet gjordes en kroppsbesiktning och en provtagning. Det tar en eller ett par veckor innan resultaten är tillbaka, så mannen släpptes i väntan på besked.
Rapportera fel













