Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook
Foto: Scanpix

Ring så tränar vi

Smarta telefoner får svenskarna att träna mer.

Beviset för detta säger Telia och United Minds att de funnit i statistik från en undersökning.

Svenskarna ökade aptit för att motionera förklaras  till stor del av populära träningsappar som håller koll på distans, kaloriförbränning med mera, tror Telia och United Minds.

I undersökningen uppger 10 procent av männen och 7 procent av kvinnorna att de tränar mer efter att de köpt en smartphone. De senaste åren har användningen av smarta telefoner formligen exploderat och idag har 62 procent av alla boende i Sverige en smartphone.

- Även möjligheten att till exempel boka pass och få information om öppettider direkt i appar eller webbtjänster är viktigt, det bidrar till en mer flexibel träning som lättare kan passas in i en för många fullspäckad vardag, säger Rune Pedersen, konsumentchef på Telia i ett pressmeddelande.

Publicerad 2012-10-10 av:

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?