Det handlar om asylsökande kvinnor och barn, som rest via Gävle och väntade på att Migrationsverket i Skellefteå skulle möta dem.
När personal på Norran anlände på tisdagsmorgonen, blev de illa berörda av synen: på trappan utanför receptionen satt fyra frusna kvinnor och tre mindre barn, varav ett spädbarn. Enligt biljetter de visade upp, hade de väntat i över en timme, då bussen anlände strax efter sju.
Norrans vaktmästare tog in dem i värmen, och såg till att Migrationsverket kontaktades.
Enligt personal från Migrationsverket får de asylsökande information om att de ska vänta på busstationen.
– Men ibland gör de inte det. De frågar folk var Migrationsverket är och börjar gå dit de pekar, säger tjänstemannen som vill vara anonym.
Upprörda känslor
Agerandet från Migrationsverket väcker ändå frågor.
– Om ni vet att de ofta vandrar iväg, och att det är ett spädbarn med i gruppen, varför i hela fridens namn möter ni dem inte direkt när de kommer?, undrade Curth Lindberg, vaktmästare.
– Det kan man kanske tycka att vi borde, samtidigt säger vi att de ska vänta. Det handlar om vuxna ansvariga människor, vi säger inte åt dem att gå ut i kylan, svarar tjänstemannen.
Sara Johansson är enhetschef på Migrationsverket i Skellefteå.
De är inte vana vid kylan, kan inte orientera sig här och har små barn med sig. Borde ni inte möta dem när de kommer?
– Naturligtvis är det viktigt att det här fungerar bra, nu vet jag inte detaljerna här. Men vi kanske behöver se över rutinerna vi har och även prata med den avsändande enheten om hur vi ska arbeta. Informationen de får om att de ska vänta i busstationens väntrum, tills vår personal hämtar upp, är just på grund av eventuellt dåligt väder och att de inte kan orientera sig.
Rapportera fel















