Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook
Arne Hellsten, ordförande i Malåföretagarna.

Omsättningen ökar mest i Malå

Andra plats i Sverige. Många företag i Malå ökar sin omsättningen.

Störst ökning av omsättning i Malå. Flest bolag som det gått bra för (66 procent av alla bolag) vilket gav en andra plats i Sverige. När det gäller kreditvärdighet kan Malå stoltsera med en åttonde plats i riket.

Hur reagerar du på detta, Arne Hellsten, ordförande i Malåföretagarna? 

– Det här är glädjande. Det beror på att vi i Norrland inte känt av den här konjunktursvängningen som övriga Sverige gjort.

Varför inte?

– För att vi bygger mycket på våra basnäringar och de är inte lika känsliga. Norrland har klarat sig bra, och Västerbotten har bland de bästa tillväxten i landet.

Vad ska ett företag ha för kvaliteter för att få god tillväxt?

– Det ska vara duktiga företagare, det är grunden för allting. Alltså en som kan driva företag, ta till vara möjligheterna, vågar satsa utan att satsa för mycket. Det är viktigt att veta att man inte får något gratis. Det är ett oerhört arbete bakom. Man måste våga.

En sak är ju att omsättningen ökar just nu, men hur ska det bära i framtiden?

– Inlandet måste gå bra, att en kommun går bra gör liten effekt i regionen. Det viktiga är samarbetet och insikten från olika kommuner jobbar för ett bättre företagsklimat.

Genom projekt Handslaget har företag träffats och lärt känna varandras verksamheter. Arne tror att detta haft mycket stor verkan på företagsklimatet i närområdet:

– Att besöka varandra ger mycket,

Är det attitydförändring det är fråga om?

– Ja, det är precis det, att börja inse att man inte är konkurrenter utan i stället kan hjälpa varandra på små orter.

 

 

Publicerad 2012-10-04 av:

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?