Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook

Malmsten är årets melankoliker

Författaren Bodil Malmsten har utsetts till årets melankoliker. Det är tredje gången som utmärkelsen delas ut, och Malmsten får det för "sin långa författargärning där melankolin alltid utgjort en självklar klangbotten".(TT Spektra)

Författaren Bodil Malmsten har utsetts till årets melankoliker. Det är tredje gången som utmärkelsen delas ut, och Malmsten får det för ”sin långa författargärning där melankolin alltid utgjort en självklar klangbotten och där de svarta stråken inte sopats undan, utan byggt upp en unik empatisk litteratur som får människor att utforska sina livsbetingelser med ett något bredare perspektiv, både med mer allvar men också med mer humor”.

Bodil Malmsten är aktuell med boken ”Så gör jag. Konsten att skriva” i november. Tidigare har Sarah Assbring (El Perro del Mar) och Plura Jonsson fått priset, som delas ut i Stockholm på fredagen.

Publicerad 2012-10-04