Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook

Malmöförlag satsar på zombier

Ett litet förlag i Malmö tar zombier och dothrakier till svenska serieläsare. Männen bakom Apart började med den amerikanska seriesuccén "The walking dead", nästa steg är den tecknade versionen av "A game of thrones".(TT Spektra)

Ett litet förlag i Malmö tar zombier och dothrakier till svenska serieläsare. Männen bakom Apart började med den amerikanska seriesuccén ”The walking dead”, nästa steg är den tecknade versionen av ”Game of thrones”, skriver Sydsvenskan.

För ett par år sedan försökte Johan Kimrin intressera de större förlagen för att ge ut zombieserien ”The walking dead” på svenska. När ingen nappade bestämde han sig våren 2011 för att starta eget tillsammans med kompanjonen Jimmy Wallin.

- Vi under 40 år är uppvuxna med fantasy som en seriös konstform, inte bara som kortsiktig underhållning. Men fortfarande tror många att serier mest är för barn, konstaterar han i intervjun med Sydsvenskan.

Fyra delar är planerade i fyrfärgsutgåva av ”Game of thrones”.

Publicerad 2012-10-21