Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook
Foto: Ola Westerberg

En tyst ceremoni som berörde

I samband med defileringen till Stig Lindmarks Styrkeprov tystnade hela Skelleftetravet.

Stora delar av de aktiva på stallbacken och mycket publik gick ut på banan var att hedra minnet av travlegenden Stig Lindmark samtidigt som de 15 tävlande kuskarna defilerade utan sina hjälmar förbi publikplatserna.

En av dem som var på plats på Skelleftetravet för att hedra minnet av Stig var ATG:s vd Remy Nilsson.

– Det är väldigt speciellt för mig att vara på plats i Skellefteå idag. Stig Lindmark hade en enorm stor betydelse när vi på ATG drog igång rikstoto 1974. Stig var en stor profil och en av dem som breddade intresset för travsporten över hela landet, sade Remy och fortsatte:

– Jag vet också att kuskarna på Solvalla alltid var rädda när Stig kom ner dit för att tävla. Alla visste att han kom med vältränade hästar.

Årets upplaga av Stig Lindmarks Styrkeprov vanns av favoriten Caballion med Erik Adielsson i vagnen.

– Jag har många fina minnen av de fjällresor jag fick göra tillsammans med Stig Lindmark. Jag tror också att Stig hade tyckt att Caballion var en värdig vinnare av det här loppet, sade Erik.

Publicerad 2012-09-08 av:

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?