Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook
Foto: Ulf Johansson.

Skellefteå i huvudstadsfinal

Har blivit utsedd som en av åtta finalister.

Åtta orter från norr till söder har chansen att bli Matlandethuvudstad 2013.

– Vi har fått in många bra nomineringar i år, och nu har vi valt ut de åtta bästa. Senare i höst kommer vi att utse vinnaren som får äran att vara Matlandethuvudstad 2013, säger landsbygdsminister Eskil Erlandsson i ett pressmeddelande.

Den 20 juni gick startskottet för tävlingen Årets Matlandethuvudstad 2013. Totalt har 13 nomineringar skickats in, varav fem kom från Skåne.

Finalisterna till Matlandethuvudstad 2013 är:

Borgholm

Gotland

Halmstad

Kristianstad

Malmö

Skellefteå

Södertälje

Vara

Om tävlingen Matlandethuvudstad 2013

Syftet med tävlingen Årets Matlandethuvudstad är att visa på de möjligheter som finns att skapa jobb och tillväxt inom ramen för visionen Sverige – det nya matlandet. Dessutom är tävlingen ett sätt att lyfta fram det arbete som bedrivs och den bredd som finns över hela Sverige i allt från råvaruproduktion till små- och storskalig livsmedelsförädling, restaurang, storkök och unika turistmål. Juryn består av landsbygdsministerns Expertråd. Landsbygdsminister Eskil Erlandsson har utslagsrösten.

Göteborg är Matlandethuvudstad 2012, och Östersund hade titeln 2011.

Publicerad 2012-09-12 av:

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?