Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook
Arkivbild: Pär Lindström

Skatten slår hårt mot kraftbolaget

Den nya fastighetstaxeringen 2013 kan tvinga Skellefteå Kraft att dra ned på utvecklingstempot för förnybar energi.

Det framgår av delårsrapporten för årets åtta första månader.

– Fastighetsskatten är onödigt hög och det är synd om den påverkar vår miljöarbete negativt, säger Gunnar Eikeland, vd i kraftbolaget i pressmeddelandet.

Den nya fastighetstaxeringen 2013 påverkar kraftbolagets resultat negativt med 70 till 80 miljoner kronor. Totalt innebär det att Skellefteå Kraft betalar cirka 200 miljoner kronor i fastighetsskatt eller lika mycket som utdelningen till ägaren Skellefteå kommun.

Hög elproduktion medför trots ovanligt låga priser ett bra resultat för kraftbolaget för årets första åtta månader. Försäljningsvolymerna har ökat under perioden och prognosen för helåret 2012 pekar på ett resultat som överstiger fjolårets 429 miljoner kronor.

Sekab bidrar med sju miljoner kronor.

Publicerad 2012-09-24 av:

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?