Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook
Foto: Stellan Gustavsson/SVD/Scanpix.

Demensboendet Björkhem flyttas

Nu är det klubbat: Björkhem flyttas.

Kommunstyrelsen i Norsjö säger ja till det sparpaket som skol- och omsorgsutskottet tagit fram. Det innebär att demensboendet Björkhem ska flyttas till Solbacka senast vid årsskiftet.

Björkhem har hotats av nedläggning eller flytt fyra gånger de senaste åren, något som har väckt starka känslor hos anhöriga och personal. Nu är deras krav att avdelningen hålls samman, att personalen får följa med och att boendet förläggs till markplanet så att de dementa får komma ut.

Bakgrunden till flytten är dels att skol- och omsorgsutskottet måste spara flera miljoner, dels att ett antal särskilda boendeplatser står tomma i kommunen. Sparpaketet innehåller fler åtgärder, bland annat ska bemanningen inom barnomsorgen ses över.

Läs mer i torsdagens tidning.

Publicerad 2012-09-13 av:

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?