Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook
FOTO: JANERIK HENRIKSSON/SCANPIX

Svenskar myglar inte

Problemet är att så många som blir arbetslösa valt att lämna eller inte gå med i a-kassan.

Ibland när man lyssnar på finansminister Anders Borg (M) skulle man kunna tro att han tycker att svenskarna är lata och slöa, att de helst av allt skulle vilja ligga på soffan och dra sig dagarna i ända. Sådana finns, naturligtvis, men merparten är ambitiösa, hårt arbetande.

Nu senast i Ekots lördagsintervju där Anders Borg talade klarspråk om a-kassan. Nej, någon höjning av det hårt kritiserade taket, som innebär att den högsta ersättningen en arbetslös kan få är 80 procent av en månadslön på 18 700 kronor, är inte aktuell. Borg menar att höjningen skulle få negativa konsekvenser för sysselsättningen – 30 000 jobb under de tre första månaderna. 2010 var medellönen för anställda 27 700 kronor.

Snart är det bara Moderaterna som fortsätter framhärda i åsikten att taket i arbetslöshetsförsäkringen inte ska röras. Detta trots att det sänktes 2006 och inte höjts sedan dess, detta trots att endast 11 procent av alla arbetslösa kan få ut 80 procent av sin tidigare lön (enligt A-kassornas samorganisation) och detta trots att förtroendet för a-kassan körts i botten.

Dessutom tycks det som om finansminister Borg helt eller delvis ändrat uppfattning. För två år sedan lät han i en annan av Ekots lördagsintervjuer meddela: ”Jag tycker definitivt att man kan överväga att höja taket i a-kassan”. Men å andra sidan var det var valåret 2010.

Politik har betydelse. Att stärka incitamenten för den arbetslöse att snabbt komma tillbaka i arbete är lovvärt. Ett antal jobbskatteavdrag har också sett till att öka skillnaden mellan att jobba och inte jobba. Också det en riktig och korrekt tanke även om den för många svenskar fortfarande, efter sex år med borgerlig regering, kan kännas främmande.

Men det är inte problemet. Problemet är i stället att så många som blir arbetslösa valt att lämna eller inte gå med i a-kassan, olyckskorparna kraxar om två av tre. De som inte har någon a-kassa blir hänvisade till försörjningsstöd.

För en tid sedan meddelade Folkpartiet att man ville höja taket i a-kassan i utbyte mot en uppluckring av lagen om anställningsskydd och i samma veva föreslog ekonomiprofessorn Lars Calmfors en konjunkturbaserad a-kassa: högre i lågkonjunkturer och lägre i högkonjunkturer när det är lättare att få tag i ett nytt jobb. Båda förslagen tål att tänka på för den parlamentariska socialförsäkringsutredning som ska lägga fram sina förslag våren 2013. Precis som förslaget om en obligatorisk arbetslöshetsförsäkring.

Hela världsekonomin bromsar in nu, Kinas industriproduktion ökade till exempel bara med 8,9 procent i augusti jämfört med samma månad förra året. Det är den svagaste uppgången på tre år. Sverige har redan dragits med i nergången. Jobb försvinner och kommer att försvinna och att då ha en arbetslöshetsförsäkring som allt färre känner förtroende för borde mana till eftertanke – även hos en finansminister som helst vill prioritera annat.

Publicerad 2012-09-10 av:

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?