Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook

Järringpris till topprestation

Det är fascinerande att se idrottsmän och kvinnor i Paralympics ta sig an sina uppgifter. Efter år av träning, svett och uppoffringar är målet till slut att få stå högst upp på prispallen, höra sin egen nationalsång och ta emot den medalj som man så länge kämpat för. Ta Jonas Jacobsson och hans sjuttonde guldmedalj i skytte. Med sammanlagt trettio Paralympicsmedaljer borde han om någon hedras med Jerringpriset.

Handikappidrott är lite undanskymd i idrottsliga sammanhang. Snålt med bidrag från kommuner och landsting, åtminstone för föreningar med lite udda sporter.

Här borde kommunerna ställa sina anläggningar till förfogande för de som vill utöva sina färdigheter.

Tyvärr skrivs inga spaltmetrar om dessa idrottsmäns och -kvinnors prestationer, men deras slit är säkerligen lika stort som övriga idrottares.

Sture Grundberg

Malå

Publicerad 2012-09-13 av:

insandare Insändarredaktionen insandare@norran.se

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?