Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook
Bildmontage: Pär Lindström

Ännu bättre på att ge idéerna plats

Svar på signaturen Jörgens insändare Till vem riktas uppmaningen? i Norran, 11 september.

Tack Jörgen för att du engagerar dig i hur Skellefteå uppfattas! Det är oerhört värdefullt för oss att höra åsikterna hos våra invånare, besökare, företagare och föreningar. Där finns mycket kunskap och kloka idéer som hjälper oss i vårt fortsatta arbete. Vi behöver fler som ställer frågor och funderar över vad Skellefteå egentligen står för.

Vi kan nog bli bättre på att lyssna till allas kreativa idéer. Men vi kan också bli bättre på att berätta för andra vilka fantastiska idéer som faktiskt blivit till verklighet i vår kommun.

Tanken bakom platsvarumärket och Ge idéerna plats är ett motto för framtiden: vi ska bli ännu bättre på att ge idéerna plats. Samtidigt som vi betonar att det är upp till var och en att få det att hända.

Synd att du inte gillar vår logotype, men det är svårt att hitta ett uttryck som alla gillar. Vi valde den för att vi ville att ordet Skellefteå skulle finnas med, samtidigt som logotypen också skulle fungera som en symbol. Det tycker vi att den gör på ett mycket bra sätt.

Vi som arbetar med platsvarumärket kan konstatera att många efterfrågar logotypen i olika former, något som talar för att den uppskattas.

Samtidigt är logotypen bara en del av ett större arbete som består i att lyfta fram bilden av Skellefteå som vuxit fram i dialog med invånare, utflyttare, turister, företagare, politiker och föreningar.

Du är hjärtligt välkommen åter till Skellefteå, om det inte är så att du redan valt att stanna här lite mer permanent sedan ditt senaste besök.

Helena Renström

Marknadschef

Publicerad 2012-09-14 av:

insandare Insändarredaktionen insandare@norran.se

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?