Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook
James Burgin, Skellefteå FF. Foto: Lars Eriksson.

Burgin skadade revbenen

Skellefteå FF:s anfallare James Burgin fick otäck skada mot Härnösand.

Det var Härnösand som började matchen bäst och höll i spelet i den första halvleken. Skellefteå hade svårt att behålla bollen inom laget när de erövrade den.

FF saknade dock inte chanser och den bästa kom efter ungefär 30 minuter då James Burgin hade en ribbträff. Leo Englund fick dock inte in returen.

I slutminuten av första blev det händelserikt. Burgin hade ett kanonläge att ge FF ledningen. Det blev istället så att Härnösand vände spelet och Fredrik Enberg fick en rejäl utmaning, ett skott mot högerkrysset som han räddade till hörna. På hörnan satte sedan Fredrik Nilsson ledningsmålet.

Direkt efter avspark blev James Burgin skadad. Det var en otäck smäll där Burgin fick en hög lång boll från bakplan som han försökte hoppa upp och få huvudet på. Detta samtidigt som Härnösands målvakt rusade ut. De krockade och Burgin blev liggande ett långt tag innan han bars ut på bår.

Ambulansen kom strax därefter och andra halvlek blev något fördröjd. James Burgin fick smärtstillande och de första rapporterna vittnade om någon typ av skada på ryggen. Senare lämnades beskedet att Burgin fått fyra revbensfrakturer.

I andra halvlek började FF bäst och Viktor Ageskär, nyförvärvet från Östersund, nätade redan fyra minuter in.

Men bortalaget tog över mer och mer. De hade några riktigt fina skott och 1-2 kom på just ett sådant där Abdulrahman Bangura var sist på bollen.

Det blev matchens sista mål. Därmed har nu Skellefteå tre raka förluster.

Läs mer i måndagens papperstidning.

Publicerad 2012-08-25