Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook
Foto: Daniel Eriksson

Selins första mål ingen tröst

Sebastian Selin noterades för sitt första mål för säsongen när han satte 2–1 mot Leksand.

Skellefteå AIK låg under med 0–2, men fick nytt hopp i den andra perioden då Adam Pettersson serverade Sebastian Selin till hans 2–1-mål.

– Jag kom just in från byte och fick en bra passning av Adam som jobbade på bra bakom mål. Jag fick bra gata och sen satt den, säger Selin som spelat samtliga träningsmatcher för Skellefteå AIK på försäsongen.

– Det går bättre och bättre. Motståndarna här är lite starkare och lite snabbare så det gäller att vara med hela tiden. Jag har försökt vara noggrann under försäsongen och får man chansen till att träna lite extra får man göra det.

I den här matchen blev det ett mål för Selin, men när matchen summerades blev det ju förlust ändå.

– Det var inte en så bra match från oss. Vi spelade upp oss i slutet på första, men var inte med från start och hade dippar i matchen och slarvade lite för mycket. När vi sedan låg under var vi tvugna att chansa lite och då kan det ju hända att det blir några misstag, men det är klart att vi gjorde en bättre match mot Luleå.

Skellefteå AIK har med sig 27 spelare på bortaturnén. Under tisdagen vilade Martin Lundberg, Oscar Lindberg, Fredrik Lindgren, Tomas Skogs och skadade Jimmie Ericsson, Pierre-Edouard Bellemare, John Klingberg och Joel Mustonen.

Publicerad 2012-08-21 av:

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?