Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook
Agneta Svensson med hennes far Egon Lindkvist var med när det hela började 1962. Förre ordförande Karin Eriksson tillsammans med nuvarande ordförande Lena Sandberg till höger. Foto: Adam Timander.

Stortjärn firar jubileum

Den folkkära samlingsplatsen och den engagerande föreningen fyller 50 år.

Den 12 augusti 1962 invigdes EFS-föreningen vid Stortjärn. Under helgen välkomnar de besökare att fira föreningens 50-års dag.

Det började i allra största enkelhet 1961. EFS-anställda och medlemmar från byarna i trakten ville ha en neutral samlingsplats för att utöva sin kristna tro. Därför köptes en bondgård vid sjön Stortjärn utanför Gärdsmark och restaurerades av EFS.

I dag är det många som bokar lokalerna för till exempel skolklassers utfärder och övernattningar, familjehögtider och föreningars aktiviteter. Besökare bokar även gården för vigselförrättningar, dop och festligheter här.

Gör det för ungdomarna

Även om det anordnas aktiviteter för alla åldersgrupper är ungdomarna den grundläggande målgruppen som. 2014 kommer Patrullriksklägret att hållas här med tusentals scouter besökandes från hela landet.

– Man gör det för ungdomarnas skull. Det här är något de aldrig glömmer, säger före detta ordförande Karin Eriksson.

Lena Sandberg är sedan ett och ett halvt år tillbaka den sittande ordföranden.

– Det är viktigt att på det ställe som man bor på att ta del i bygdens liv. För mig är det viktigt att ha gemenskap med andra i gudstjänster, men även i det praktiska arbetet med gården.

Livsuppgift

Stortjärn utgör en stor del av nuvarande och före detta ordförandens liv.

– Det är tacksamt att vara ordförande i en förening där alla ställer upp, säger Egon Lindkvist.

Lena Sandberg håller med sin företrädare.

– Det är inte en bisyssla, det är en livsuppgift, säger hon.

Publicerad 2012-08-11 av:

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?