Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook
FOTO: Sofie Abrahamsson

Poliser felparkerade i centrala Arvidsjaur

Poliser parkerade på handikappruta för att köpa lunch.

Det var inga misstänkta tjuvar poliserna kom ut med från matvarubutiken, utan varor. Lugnt promenerade man tillbaka till polisbilen som stod parkerad på en handikappruta.

Det var vid lunchtid på onsdagen som en polisbil stod parkerad på en handikappruta i centrala Arvidsjaur. En kort stund senare kommer två poliser i uniform ut genom entrén till Ica-butiken. Några misstänkta personer hade de inte med sig, utan varsin påse med varor. Poliserna promenerade tillbaka till polisbilen, lastade in maten i bagaget och rullade iväg. Allt observerat av Nyheter i Norr-redaktionen. Håkan Karlsson är länspolismästare i Norrbotten och han beklagar händelsen.

– Djupt beklagligt. Om deras agerande inte var kopplat till någon händelse inom jobbet är det ytterst olyckligt.

Han vill inte kommentera fallet som sådant, när han inte sett vad som hänt eller pratat med de inblandade, men generellt menar han att poliser ska föregå med gott exempel.

– Vi ska inge förtroende och föregå med gott exempel.

Håkan Karlsson säger att han kommer att kontakta polisernas chef, och se till att det hålls ett personalmöte där man pratar om sådana här situationer.

– För mig är det inte viktigt att veta vilka poliser det var. Det är inget brott som är begått, det är mer fråga om etik och moral och de frågorna berör ju alla poliser.

Han säger sig själv vara personligt engagerad i den här typen av frågor, särskilt handikappade och deras parkeringar.

– De väljer inte sina handikapp och behöver parkeringarna.

Kenneth Lundqvist, områdeschef för polisen i Piteå älvdal delar Karlssons åsikt, men poängterar att poliser har rätt att i tjänsteutövning bryta mot vissa trafikregler.

– Men det ska användas sparsamt och endast när det behövs. Jag vet inget om fallet, men som du beskriver det låter det inte som att det kan ha varit nödvändigt.

 

SOFIE ABRAHAMSSON

sofie.abrahamsson@nyheterinorr.se

Publicerad 2012-08-23

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?