På Poängjakten cyklar man och samlar poäng av deltagande företagare placerade utmed sjön. Klockan nio började även de första utställande företagen ta plats inne i och kring Medborgarhuset (Medan) inför den lokala företagsmässan. Där fick 26 lokala företag möjligheten att kostnadsfritt visa upp sig. Runt Norsjön fanns ytterligare elva företag och föreningar representerade.
Det blev fullt på Medan vid elvatiden när startskottet för Poängjakten skulle gå. Cyklisterna ”släpptes” senare ut i klungor på det cirka 2,5 mil långa cykelloppet runt Norsjön. Runt banan fanns sedan en mängd olika uppdrag att genomföra.
På kvällen hölls prisutdelning där priser skänkta av företag utdelades. Därpå följde middag och underhållning av Risliamatörerna för de som förbokat.
– Jag upplever att det varit bra med folk och de utställare jag pratat med är nöjda. Jag tycker satsningen som görs just nu med fler aktiviteter för företagare är positiv, säger Patrik Lindgren, vd på Swedlist och ordförande i Företagarna Norsjö.
Poängjakten arrangeras av Norsjö kommun samt lokala företag och föreningar.
Text: Jimmy Lindberg
Foto: Jesper Stenmark
Rapportera fel












