Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook

”Hungerspelen” slår ”Harry Potter”

De tre science fiction-romanerna om Katniss Everdeen och Hungerspelen har nu sålt mer än hela "Harry Potter"-serien på USA:s största boksida Amazon. (TT Spektra)

De tre science fiction-romanerna om Katniss Everdeen och Hungerspelen har nu sålt mer än hela ”Harry Potter”-serien på USA:s största boksida Amazon.

- Det är intressant att serien bara består av tre böcker jämfört med Harry Potters sju böcker. Att nå det resultatet på bara fyra år är ett bevis på både verkens popularitet och, tror vi, ökningen av digital läsning, säger Sara Nelson på Amazon till CNN.

Trilogin, som är skriven av Suzanne Collins, debuterade med ”Hungerspelen” 2008, och filmatiseringen av romanen hade premiär i våras. Även uppföljarna ”Fatta eld” och ”Revolt” ska bli filmer, med premiär 2013 samt 2014 och 2015 (sista boken ska bli två delar).

Publicerad 2012-08-20