Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook

Ta modiga beslut som ger resultat

Svar på Bert Öhlund och Harriet Classons replik, 22 augusti.

Precis som jag skrev i min insändare, 14 augusti, är nya centrumbron ett demokratiskt beslut. Jag kan fortsätta ha åsikter och argumentera, men det är allt.

Visst Bert, man måste tänka på helheten i sina prioriteringar, men man måste också som socialdemokrat fundera över vad otrygga vikariat innebär. Vi kritiserar starkt privata arbetsgivares tillfälliga arbetskontrakt, men är inte ett dugg bättre själva. Har någon av de uppsagda lärarna som fortsatt jobba heltid återfått sina fasta anställningar och den trygghet som det innebär?

Att försvara sig med att vi inte är sämre än andra kommuner duger inte. Det är sådant som gör att Moderaterna kan kalla sig nya arbetarpartiet och få folks förtroende. Varför ska jag fortsätta att rösta på Socialdemokraterna? Vi är ju varken bättre eller sämre.

När det gäller bron så talar vi om något helt annat. För att Sverige ska klara sina miljömål så måste utsläppen minska. Fordonsindustrin säger att den inte kommer att kunna bidra med den teknik som krävs.

Forskning visar att fordonstrafiken måste minska med en tredjedel om Sverige ska nå sina miljömål. Den visar även att den ökande trafiken står faktiskt vi stadsbor för.

Ni politiker går tvärt emot all denna kunskap. Ni satsar på stora köpcentra utanför stadskärnorna med gigantiska parkeringar. Förbifart Stockholm, Götaälv bron i Göteborg eller varför inte centrumbron i Skellefteå. Hela tiden beslut som underlättar bilåkandet.

För att minska luftföroreningarna, som idag är koncentrerade till E 4, väljer ni politiker att sprida ut skiten på ett större område. I samma veva underlättar ni för ännu fler att ta sin bil. Hur många cyklar redan idag enbart på grund av köerna på E 4? Börja ta modiga beslut som ger resultat på lång sikt.

Mikael Karlsson, Skellefteå

Publicerad 2012-08-30 av:

insandare Insändarredaktionen insandare@norran.se

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?