Jag är en ungdom som trivs med mitt jobb på en bondgård, men är orolig för att importen av billigt kött och ökade kostnader tar död på svensk djurhållning.
Jag är stolt över att vi svenska bönder är föredömen för andra länders bönder vad gäller djurskydd och att vi värnar om miljön lite extra.
Svenska politiker och myndigheter måste ta itu med dagens orimliga orättvisa som gör att en svensk bonde inte får leverera sina fläskfiléer till köttdisken i din butik om bonden producerar sin kotlett på samma sätt som en irländsk bonde gör, och ändå får irländske bonden sälja sitt kött i din butik.
Det som är skrämmande är att det är fullt tillåtet att i svenska köttdiskar sälja produkter som är tillverkade på ett sätt som strider mot svensk lag.
Det är inget fel på svenska djurskyddslagar, tvärtom. Jag får alltid ett leende på läpparna när jag ser svenska kor ute på bete, som springer och mår bra.
Jag vill att den mat som säljs i Sverige ska vara tillverkad enligt svensk lag och därför håller vi också hög standard på både kött, mjölk och andra mejerivaror.
EU har inte samma djurskyddsregler som Sverige. Jag vill inte att det ska vara billigare att handla kött producerat i utlandet, vilken sliter mera på både miljö och djur.
Alla är väl överens om att svenska djurskyddslagar är bra, men då kostar det också några kronor extra att producera maten. Vissa utländska matproducenter har satt i system att använda genmodifierat foder, allt starkare ogräsbekämpningsmedel och antibiotika i djurfoder för att få djuren friska just för stunden,
Jag tycker att det är vansinne att göra på det viset. Det är som att be om multiresistenta bakterier samtidigt tror jag inte att någon vill köpa en köttbit med antibiotika som kommer från ett djur som kunde haft det bättre.
Bekymrad ungdom
Rapportera fel






