Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook
Arkivbild: Britta Stenberg

Bärplockning på rätt sätt

Det är viktigt att vi ger de utländska bärplockarna en lektion i konsten att plocka bär. De plockar 50 procent ris, löv och kvistar och får betalt för det också. Man river och sliter hejdlöst och förstör stora områden för all framtid, sliter bort allt ris, i bland med rot och allt.

Tv visar bärlådor och hinkar, det ser inte klokt ut. Skulle vi andra komma med sådana bärhinkar, till hälften fyllda med ris, skulle vi sannerligen inte få så bra betalt. Undrar just vad som är i syltburkar som säljs i affärerna?

Nej, lär dem plocka bär och ingenting annat, samt ta med sig övrigt skräp som lämnas i skogen ibland.

Att ha ordning och reda ska väl vara en självklar sak.

Inget ont i att utlänningar får komma hit och plocka bär, men då kan man exempelvis inte riva och slita med blåbär. Dessa bär ska man gå varsamt tillväga med.

Mångårig bärplockare

 

Publicerad 2012-08-07 av:

insandare Insändarredaktionen insandare@norran.se

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?