Årets bärprognos från Sveriges lantbruksuniversitet, SLU, pekar på relativt sett färre blåbär än normalt, särskilt i Svealand och norra Norrland, skriver SLU i ett pressmeddelande. Den sena, kalla våren och försommaren har troligtvis ställt till för bärproduktionen.
I norra Norrland och i Svealand ser det sämst ut, med ungefär 25 procent färre bär än genomsnittet för de nio föregående åren. I Götaland och södra Norrland ser det nära nog normalt ut, med en prognos för året på något under genomsnittet för perioden 2003–2011.
Bärprognosen bygger på en kombination av tillfälliga observationer av mängden blommor, kart och mogna bär från Riksskogstaxeringens landsomfattande provytenät och av återkommande observationer på permanenta provytor vid ett flertal försökslokaler utspridda över landet, uppger SLU.
Rapportera fel






