Tre personer omkom på torsdagen i en olycka mellan en skåpbil och en tung lastbil på E 10 norr om Överkalix. Två personer konstaterades döda på plats och den tredje avled av sina skador på Sunderby sjukhus.
Den fjärde personen som åkte i skåpbilen fick svåra skallskador och har blivit inlagd på intensivvårdsavdelningen på Norrlands universitetssjukhus i Umeå.
– Enligt lastbilschauffören bromsade han in för en renflock och skåpbilen körde in i bakdelen när lastbilen var nästan stillastående, säger Erik Kummu, länsvakthavande befäl vid polisen i Norrbotten.
Skåpbilen är registrerad i Irland men enligt polisen är passagerarnas id-handlingar från östra Europa och alla är män. Ännu har ingen av dem identifierats.
Enligt polisen var lastbilschauffören medtagen men klarade sig utan några skador.
TT
Rapportera fel






Bilar till salu i Skellefteå