Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook

Malå Gospel en värdig avslutning

60-talsveckan i Malå går mot sitt slut. I kyrkan i Malå bjöds på härliga sommartoner.

Stefan Långdahl, eller som han numera kallas Stefan ”Elvis” Långdahl, kommer från Arjeplog. Han har varit en flitig gästartist hos Malå Gospel och det låter som om han trivs i sällskapet.

Under torsdagskvällen fick Malåborna lyssna till en härlig somrig konsert med Gospelns egna medlemmar, ackompanjerade av musikerna Stellan Brännström, Sorsele, på bas, Viktor Brännström, Sorsele, på gitarr, Patrik Gustavsson, Sorsele, piano och Lars Boman, Piteå, på trummor, och som krydda på hela föreställningen alltså Stefan.

Det var en skön mix av folkviseton, Elvis gospellåtar och mera traditionell gospel.

Carina Åberg som leder kören och har gjort det under många år, skötte själv en del solistinslag.

Det var en mjuk och finstämd touch på låtvalet, och sommarvärmen mötte på kyrktrappan. Allt gick i harmoni med varann och bättre inramning än så här kan festligheterna i Malå knappast ha fått.

SE FLER BILDER NEDAN.

Publicerad 2012-07-05 av:

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?

Dödsolyckan i Malå
olyckan1

Åtal väntas mot föraren

Ikon Malå Nu har åklagare Andreas Bogseth beslutat att väcka åtal mot den unge bilföraren.