Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook

Privata aktörer behövs

Varför sjuder Umeå av liv?

Umeå sjuder av liv. Massor med husbyggen, resecentrum, många hotell och industriutbyggnader samt uppdelning av E 4 i en västlig och en östlig del som redan är långt komna och blir komplement till befintlig genomfart som samtidigt byggs om. Till detta kommer de fantastiska byggnader där bland annat designhögskola och bildmuseum inryms och som gör dem till en attraktion av världsformat.

Vad beror då detta på? Universitetet är en viktig anledning men undertecknad tror också att den socialdemokratiska kommunledningens förmåga att samarbeta med näringslivet är nog så viktig. Kommunen har släppt in privata aktörer i vård och skola på ett sätt som Skellefteås socialdemokrater inte ens tycks kunna andas om.

Du som försvarar kommunägandet bör fundera över vad detta ger dig som kommuninnevånare. Vad har du i denna kommun som folk i kommuner utan egen kraftproduktion saknar? Lägre skatt? Bättre vård och skola?

Kom inte heller med påståendet att du som kommunmedborgare i Skellefteå är delägare i Skellefteå Kraft. En person som är aktieägare i något privat kraftföretag känner troligen större delägande där.

Tänk själv

 

Publicerad 2012-07-14

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?