Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook

Olle Olofsson

Skellefteå

 

Olle Olofsson, Skellefteå, avled hastigt omgiven av sina närmaste efter en tids sjukdom, lördagen den 30 juni. Han blev 77 år.

Olle föddes och växte upp i Älgträsk, Jörn, som näst äldst av fem syskon. Hans yrkestitel har till största delen varit chaufför, både i egen taxirörelse och som anställd lastbilschaufför. Trogen, trofast och med stor arbetsmoral.

Under 50-talets senare hälft träffade Olle sin blivande hustru Gunnel, född Hellerstedt, och tillsammans fick de sedan barnen Monica och Mats. Stor var kärleken och glädjen till barnbarnen Malin, Dennis och bonusbarnbarnet Tobias.

Olles varma person spred trygghet och glädje. Hos honom fanns alltid omtanke för sin medmänniska. Han hade ofta glimten i ögat och ett skämt på lut, men hade också en sida av allvar och stor empati. Olle trivdes i skog och mark, gärna tillsammans med en jaktkompis. Många är de älgar och harar som fallit och många är de hundar som Olle fostrat.

Olle värnade mycket om sin familj. Kärleken och omtanken till de närmaste visade sig ända in i det sista. Han kämpade tappert mot sjukdomen som till slut tog överhanden. Minnet av vår älskade Olle kommer att finnas kvar i våra hjärtan. Han lämnar ett stort tomrum efter sig.

 

Familjen

 

 

Publicerad 2012-07-04

sp889997

Dagens applåd

Här kan du skicka in dagens applåd.