Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook
Roland Holm. Foto: Lennart Enkvist.

Lanthandeln räddas

Det blir ingen nedläggning av lanthandeln i Kvarnåsen.

De senaste åren har flera butiker på landsbygden slagit igen. Även i Kvarnåsen har lanthandeln varit nedläggningshotad,

– Vi hade planerat att driva affären fram till hösten. Sedan hade vi planerat en nedläggning, alternativt en försäljning, säger Roland Holm, ordförande i den ekonomiska föreningen som driver affären.

Men nu satsar föreningen på en fortsättning. Orsaken är att man har tecknat ett avtal med Libo Care, företaget som ska starta ett behandlingshem för missbrukare i Kvarnåsen. Butiken ska leverera all mat och även kontorsmaterial till behandlingshemmet. Tanken är att det ska öka omsättningen rejält.

Samtidigt konstaterar Roland Holm att affärens framtid hänger på fler faktorer, till exempel att bybor jobbar ideellt för affären.

– Utan det skulle det aldrig gå, säger han.

Läs mer i fredagens tidning.

Publicerad 2012-06-29 av:

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?