Författaren, debattlören och chefredaktören Kurdo Baksi har besökt Norsjö för att berätta om sin vän Stieg Larsson. Kurdo Baksi berättade bland annat om hur de lärde känna varandra och om hur han uppfattade Stieg Larsson som person. Han beskrev också det enorma intresse för författaren som finns i hela världen.
Till Stockholm kommer varje år mängder av turister som vill se sig om i Stieg Larssons fotspår. Intresset kan även spilla över på Norsjö, Skellefteå och Umeå.
– Ni skulle kunna döpa en gata efter honom. Ni kan också göra en utställning över hans liv, sa Kurdo Baksi till Norsjöborna.
Millenniumförfattaren Stieg Larsson föddes i Skelleftehamn, bodde i Måggliden, Norsjö, de första nio åren och växte sedan upp i Umeå.
Läs mer i lördagens tidning.
Rapportera fel









