Print Rapportera felRapportera fel Dela på Facebook

Säg inte att det inte går

Forskning visar att tonåringar som får alkohol av föräldrarna dricker mer än andra.

Valborgsmässoafton, Lucia, skolavslutning och midsommarafton, ibland känner man sig som Don Quijote, riddaren i Cervantes roman med samma namn, han som fåfängt slåss mot väderkvarnar.

Valborgsmässoafton, Lucia, skolavslutning och midsommarafton, i kväll blir många tonåringar fulla för första gången, vissa allför fulla, andra gör sin sexuella debut, några en oönskad sådan, andra en oskyddad sådan, vissa både oönskad och oskyddad. De tvingas leva i ovisshet om de blivit smittade av klamydia, gonorré eller syfilis, eller ännu värre – hiv.

Låt oss tala klarspråk om alkohol. Flera tusen svenskar dör varje år på grund av sjukdomar eller skador som har samband med alkoholdrickande. Omkring en femtedel av alla patienter som tas in i akutsjukvården har alkoholproblem. Inom den psykiatriska sjukvården är andelen alkoholfall omkring 40 procent. Så farlig är alkoholen. Det finns det siffror på.

Låt oss fortsätta tala klarspråk. Det går att göra någonting åt ungdomars drickande. Och det är faktiskt inte samhällets ansvar. Det är föräldrarnas. Forskning visar att tonåringar som får alkohol av föräldrarna dricker mer än andra och ett tydligt nej till alkohol före 18 år gör ungdomarna mindre benägna att dricka sig berusade. Det finns det också siffror på.

Vuxenvärldens ansvar är stort. Det är en myt, eller kanske ett sätt att döva ett dåligt samvete, att intala sig själv och säga till andra: Jo, jag köper ut till Kalle (eller Anna), för då vet jag hur mycket de dricker. Det är naturligtvis skitsnack. Eftersom Kalle (eller Anna) genom sina föräldrars attityd växer upp i tron att alkoholen inte är så farligt är risken överhängande att de köper mer: via äldre kompisar, smuggelsprit från en baklucka eller hemkört på pet-flaska. Det är kalla fakta.

Det finns en väldigt logisk förklaring till att Sverige har en åldersgräns på 18 år för alkohol. Tonåringars hjärnor är inte färdigutvecklade, de är inte redo för alkohol, skadas lättare än vuxnas. Alla hjärnfunktioner kan påverkas negativt av alkohol. Mer än 60 sjukdomar har samband med alkoholkonsumtion. Det är också kalla fakta.

Visst, även med förändrade attityder, både från samhällets och från föräldrarnas sida, kommer alkoholen att vara lockande för många unga, det är vuxet, det är förbjudet. Men vi kan ändå ta vår del av ansvaret, föräldrar, äldre syskon och kompisar, genom att inte köpa ut, hur mycket det än tjatas. Vi kan också bry oss, om Kalle som raglar runt i parken med flaskan i högsta hugg, eller om Anna som slocknat i ett hörn. Det är sådant som gör skillnad.

Och efter att, kanske väl förnumstigt, talat klarspråk om alkohol är det på sin plats att tillönska läsare av Norrans ledarsida en riktigt trevlig midsommarhelg.

Publicerad 2012-06-22 av:

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?