Låt epoken Sävenäs få nytt liv och blomma till hela kommunens glädje
En modig man har köpt en kustbåt från Norge och planerar restaurangverksamhet och turer i skärgården. En sådan modig man är värd allt vårt stöd.
Initiativet är bra, men det behövs att Skellefteå kommun tar sitt ansvar för att allt ska kunna fungera maximalt.
Sävenäs är kanske inte industrins vagga i Skellefteå, men dess betydelse och med närheten till havet så har Sävenäs varit ett nav.
I dag är Sävenäs närmast en styggelse, rester av byggnader och raserade och farliga kajer gör ingen glad, men här finns potential, mer än på de flesta andra ställen i kommunen.
Röj bort allt gammalt skräp, sly med mera. Fyll ut där så behövs, renovera den gamla tullbryggan eller färjeläget för restaurangbåtens räkning och behov.
Bygg en enkel camping inom berört område, behov finns, besöksnäringen blomstrar och skulle kunna bli ett komplement till fartyget i fråga.
Ta tag i det så kallade båtmuseet, bättre placering finns inte. Här har vi all anknytning till såväl fiske som båtliv och industri, och bäst av allt en utmärkt byggnad med egen industriell historia, det vill säga förutvarande Bergkvist mekaniska.
Området är stort och intressant ur de flesta synpunkter, ingen klok jordbrukare låter bästa marken ligga för fäfot.
Därför uppmanar vi kommunfullmäktige att realisera de planer ni kan ha för området och med den inriktning vi tar oss friheten att peka på.
Bengt Jonsson, Ursviken
Sven Erik Johansson, Storgrundet
( Pilen på bilden ovan visar gamla färjeläget i Sävenäs)
Rapportera fel





