Det är fastighetsmäklaren, gift med den framgångsrika, politiskt aspirerande vackra dottern till mäklarbyråns ägare.
Det den 18-åriga indianflickan som han har sex med i villor till salu, sådana han har nyckel till.
Det är illa nog.
Men det blir värre, för de kan ju inte lämna kåken samtidigt så han åker först och hon väntar, men innan hon vågar dra hör hon tre andra klampa in i huset och två av dem blir mördade och får huvudena avskurna och det är Kanada och pälsfärsäljare och rika ryssar och vintrig exotism och polisen John Cardinal och hans kollega Lisa Delorme, Giles Blunts återkommande huvudrollsfigurer.
Inte nog med det. Det är dessutom en Riktigt Ond Man som inte smutsar ner sina egna fingrar utan uppfostrar utsatta barn och ungdomar att göra det.
Det är han som är ”Fader död”, titelfiguren i Giles Blunts senaste stelfrusna kriminalroman. Is, snö och minusgrader är Blunts grejer och här kryddar han dem med psykopatisk manipulation och dessvärre också en erotisk affär mellan den fortfarande sörjande änklingen Cardinal och den eventuella journalisten Donna. Hur troligt är det att en änkling på uppåt 60 och en kvinna på 25 skulle bara … poff, pang. Och hur trovärdig är Blunts klichébeskrivning av detta kropparnas passionerade sammansmältande?
Till och med Jan Guillou, tuffingarnas tuffing, har insett att det finns minfält man ska undvika.
Men skildringen av Papa, den infernaliskt skicklige tråddragaren bakom de tonåriga mördarmarionetterna, är bra, handlingen spännande och Giles Blunts inpinkade kanadensiska revir hållbart för ytterligare några romaner om John Cardinal och Lisa Delorme vars relation är minst lika ”nästan” som Lynleys/Havers och Scully/Mulders.
För att nu tala om klichéer som faktiskt funkar.
OLLE LUNDQVIST
Rapportera fel





