Rapportera felRapportera fel Print Dela på Facebook
Arkivbild: Lars Eriksson
Arkivbild: Lars Eriksson

Ifrågasätter bussinköp

Kristdemokraten Lennart Hägglund kritiserar Skelleftebuss nyinköpta bussar.

Bussarna som Skelleftebuss inhandlade hösten 2011 fungerar dåligt och har flera allvarliga brister till stort förtret för passagerare och förare!

Så inleder Lennart Hägglund (KD) en interpellation till kommunfullmäktige.

Enligt Hägglund upphandlades flera nya bussar till Skelleftebuss 2011. Och kort därefter ska problem ha uppstått.

Störande ljud

Han nämner följande exempel: högt störande ljud i bussen på gränsen till outhärdligt, trångt mellan sätena i den bakre delen, en person med normallängd sitter mycket obekvämt, varningslampor lyser utan anledning mm.

– Detta är något av de problem som finns med de nyinköpta bussarna, säger Lennart Hägglund fullmäktigeledamot för kristdemokraterna

Utöver dessa problem har det varit svårt med att starta bussarna på morgonen, hävdar Lennart Hägglund.

Tre frågor

Med anledning av detta ställer Lennart Hägglund följande följande frågor till Bert Öhlund kommunstyrelsens ordförande;

Hur ska Skellefteå kommun arbeta för att man ska slippa brister och störningar i busstrafiken i framtiden?

Har Skelleftebuss någon lösning på alla driftstörningar i de nya bussarna och när kan dessa i så fall vara åtgärdade?

Hur ska Skellefteå kommun arbeta för att nå målet att få fler bussåkare?

Publicerad Tisdag 14 februari av:
Mimmi L Mimmi Jonsson mimmi.jonsson@norran.se

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?

Skellefteå

Laddar...