Rapportera felRapportera fel Print Dela på Facebook
Toppduo.
Jenny Hansson och Susanne Nyström kom tvåa och etta i långloppet Marcialonga i Italien. Foto: Magnus Östh
Toppduo. Jenny Hansson och Susanne Nyström kom tvåa och etta i långloppet Marcialonga i Italien. Foto: Magnus Östh

Susanne vann långloppet Marcialonga

Laisvalls Susanne Nyström besegrade teamkamraten under de sista kilometerna i mördande uppförsbacke.

LÄNGDSKIDOR

Under söndagen kördes det klassiska långloppet Marcialonga i Italien. Av de damer som avverkade de 70 kilometerna var det Susanne Nyström från Laisvall som kom först i mål.

Tillsammans med Jenny Hansson, som kör för samma team, Team Exspirit, körde Susanne Nyström i hela 67 kilometer. Men under de sista tre kilometerna i de mördande backarna i Cascata så visade Nyström styrka då hon kunde rycka ifrån Hansson och ta sin första vinst i det anrika loppet.

– Jag kände mig stark under hela loppet, och att vinna Marcialonga har alltid varit ett av mina största mål. Så det var verkligen en fantastisk söndag, säger Nyström till teamets hemsida.

 

Publicerad Måndag 30 januari av:
Elin A Elin Ala elin.ala@norran.se

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?

Sport

Laddar...